W 2021 roku statystyczny Polak, w wieku 16-64 lata, poświęcał 6 godzin i 44 minuty ze swojego życia na przeglądanie internetu, z czego ponad 2 godziny spędzał w social mediach. Jednym z powodów dla których czas spędzony w mediach społecznościowych stale się wydłuża, jest powstawanie nowych aplikacji i ich aktualizacje, które dają użytkownikom coraz więcej możliwości. Podczas pandemii SARS-CoV-2 na popularności zyskała chińska aplikacja TikTok, która jest doskonałym miejscem do spożytkowania nadmiaru czasu wolnego.
Kto choć raz podczas scrollowania nie widział krótkiego video na swojej tablicy z charakterystycznym znakiem z nutką, albo z uśmiechem nie przesłał go dalej, aby rozśmieszyć znajomych? Lub kto po obejrzeniu video z trendem do chwytliwej muzyki, nie nucił jej przez pół dnia? Próżno szukać takich osób, a wchodząc na TikToka tylko na chwilę, często można zostać na dłużej. Dużo dłużej.
TikTok szybko zyskał wielu nowych użytkowników i w 2021 roku został pobrany ponad 3 miliardy razy. W ten sposób w drugim kwartale ubiegłego roku, aplikacja zebrała od swoich użytkowników 535 milionów dolarów, a dla porównania zaledwie dwa lata temu zysk ten wynosił 27 milionów dolarów. Co więcej, badania nie obejmują chińskich wersji systemu operacyjnego Android, co w praktyce oznacza, że liczby TikToka, mimo, że już są imponujące, to w rzeczywistości robią jeszcze większe wrażenie.
Według ekspertów portalu Wirtualnemedia.pl, w tym roku liczba aktywnych użytkowników aplikacji wyniesie 1,5 miliarda i wysoce prawdopodobne, że w 2023 roku ta liczba przekroczy 2 miliardy. Wielu użytkowników szybko polubiło TikToka ze względu na brak doskwierających reklam.
Jednak dzisiaj przewijając kolejne video, wśród nich możemy dostrzec reklamy, które zgrabnie imitują te filmiki, które są tworzone przez topowych twórców aplikacji. Zdarza się, że pierwszym video, jakie widzi użytkownik po wejściu na TikToka jest reklama.
Bo przecież jak można nie wykorzystać miejsca, które skupia tylu ludzi, o różnych zainteresowaniach, potrzebach, statusach społecznych i miejscu zamieszkania?
Z punktu widzenia agencji marketingowych jest to niedopuszczalne!

TikTok to platforma, która pozwala uwolnić szeroko rozumianą kreatywność. Niezależnie od tego, jak przebojowi jesteśmy i czy nadążamy za panującymi trendami, aplikacja pozwala na publikację każdego video.
Dlatego reklamy na TikToku nie mogą być sztampowe i muszą przyciągnąć uwagę użytkownika. Nie jest to prostym zadaniem, bo wystarczy jeden krótki ruch w górę kciukiem i już w niepamięć puszczamy video, które nie zdołało nas zaciekawić.
Raport OpenMobi „Użytkownik TikToka w Polsce” jako główną grupę użytkowników aplikacji zdefiniował osoby w wieku 18-34 lata, czyli młodych dorosłych. Ciężko przykuć uwagę takiego użytkownika, którego można definiować jako Millenialsa lub Generację Z.
Na Facebooku mamy na to 3 sekundy, z kolei na platformie YouTube jest to 5 sekund.
Twórcy TikToka doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego oferta reklamowa aplikacji jest szeroka i pozwala na zastosowanie wielu środków. Przede wszystkim oprócz dobrze znanych reklam umieszczanych na newsfeedzie, TikTok pozwala na stworzenie specjalnych kampanii reklamowych, które tworzone są z pomocą zespołu kreatywnego TikToka.
Za pomocą TikTok Ads Manager’a możemy zrealizować wiele celów biznesowych, które przyciągną wartościowych użytkowników na stronę czy zwiększą świadomość marki. Przede wszystkim dostępne są kampanie nastawione na zasięg, czyli na dotarcie do jak największej liczby osób oraz na ruch, czyli zachęcenie użytkowników, aby odwiedzili konkretną witrynę.
Za pomocą kampanii na TikToku możemy również zachęcić jego użytkowników do instalacji aplikacji, wyświetlenia video, pozostawienia kontaktu w formularzu (generacja leadów), czy zakupu na naszej stronie internetowej (konwersja).
Wymienione cele są również dostępne w Centrum Reklam Facebooka, więc nie będą stanowić żadnej tajemnicy dla doświadczonych marketerów.
?Kampanie można targetować na płeć, wiek, zainteresowania, lokalizację i urządzenia. TikTok pozwala na kilka rodzajów rozliczeń. Wybór odpowiedniego jest szczególnie istotny, ponieważ ma to wpływ na cenę reklam i ich finalny wynik.
Możemy wybrać spośród czterech modeli:
-
CPM (Cost per Mile) – Reklamodawca płaci za każdy tysiąc wyświetleń reklamy, a algorytm wyświetla ją tak długo, aż nie dotrze do tylu odbiorców na ile pozwala budżet. W przypadku jeśli celem naszej kampanii będzie zasięg, CPM będzie idealną formą rozliczenia.
-
oCPM (Optimized Cost per Mile) – W tym przypadku nadawca określa cenę, jaką chce zapłacić za tysiąc wyświetleń. Reklama nie będzie jednak wyświetlana dowolnemu użytkownikowi, a temu, który ma największe szanse, aby dokonać zakupu na stronie, zainstalować aplikację czy wygenerować lead. oCPM jest dostępne dla kampanii nastawionych na konwersje, instalacje aplikacji czy pozyskanie jak największej liczby kontaktów do potencjalnych klientów.
-
CPV (Cost per Thousand Views) – Jest to koszt, jaki zapłacimy za tysiąc 6-sekundowych albo 2-sekundowych wyświetleń reklamy. Wówczas TikTok wyświetla ją tyle razy, aby wygenerować największą liczbę wyświetleń. CPV wybiera się dla kampanii, które mają zachęcić do obejrzenia konkretnego materiału video.
-
CPC (Cost per Click) – Czyli po prostu koszt pojedynczego kliknięcia w reklamę. Model dostępny dla kampanii nastawionych na ruch, instalacje aplikacji czy konwersję.
Optymalizacji kampanii warto dokonać pod okiem specjalisty, ponieważ TikTok nie daje wskazówek dotyczących wyboru modelu rozliczeń, ani nie ma opcji automatycznej optymalizacji. Takowe istnieją na Facebooku i pozwalają na tworzenie reklam od podstaw nawet tym mało doświadczonym użytkownikom. Jeżeli reklamodawca myśli o remarketingu, to powinien zainstalować Piksel TikToka. To dzięki niemu można precyzyjnie mierzyć działania podjęte w witrynie przez użytkowników i zbierać od nich ciasteczka, które mogą się okazać przydatne w kolejnych akcjach reklamowych.
TikTokowa reklama nie może być także zbyt długa. Jej optymalna długość to 10-15 sekund, a dłuższa forma może nie przykuć uwagi większej ilości osób. Warto zadbać o dobór odpowiedniej ścieżki dźwiękowej, ponieważ to ona w dużej mierze odpowiada za zasięg reklamy. Do popularnych utworów tworzy się specjalne trendy, które następnie są powielane przez twórców. Reklamy na TikToku są kreatywne, a twórcy mogą tworzyć je na wiele sposobów i w kilku formatach.
Pierwszym z nich jest In-Feed Ads. Jest to reklama, która wyświetla się między video użytkowników w zakładce „Dla Ciebie”. Trwa ona od 10-15 sekund, a reklamodawca może umieścić na niej przycisk z wezwaniem do działania (call to action). Takie reklamy możemy rozliczać według modelu CPM, CPV i CPC. Z wykorzystaniem tego formatu, wiąże się ryzyko, że użytkownicy pominą reklamę, dlatego niezwykle istotne jest, aby przykuć ich uwagę przez pierwsze 2-4 sekundy.
Kolejnym formatem reklamy na TikToku jest Brand Takeover. Nie znajdziemy go na innych portalach typu Facebook czy Instagram, ponieważ jest on dostępny tylko na TikToku. Umożliwia przejęcie regionalne aplikacji na jeden dzień przez reklamodawcę. Może on wtedy kreować reklamy za pomocą zdjęć, video, animacji czy zaproszeń do hashtag challenge i linków do witryn. Na Brand Takeover natrafimy zaraz po otwarciu aplikacji w danej lokalizacji. Ponadto jednego dnia tylko jeden reklamodawca może skorzystać z formatu Brand Takeover. To gwarancja ogromnego zasięgu.
Do promowania nowych produktów warto użyć formatu TopView. Dzięki niemu reklama zostanie wyświetlona na samej górze newsfeedu „Dla Ciebie” przy pierwszym uruchomieniu aplikacji, a promowany produkt czy usługa zyska rozpoznawalność. Cechuje się dużym zasięgiem oraz zadowalającym wskaźnikiem oglądalności.
Przeglądając TikToka ciężko nie zwrócić uwagi na hashtagi, którymi opatrzone są filmiki. Mają być ciekawe i chwytliwe, a wśród nich często możemy znaleźć dość enigmatyczne hashtagi. To właśnie w nich często marki podkreślają swoją obecnosć. Najlepszym przykładem dla takich działań jest marka Shein, która uczyniła z TikToka jeden ze swoich głównych kanałów komunikacji z klientem. Podczas scrollowania można zauważyć reklamy marki, a hashtag shein ma ponad 20,2 miliardy wyświetleń! Taki format reklamowy nazywa się Branded Hashtag Challenge i zachęca użytkowników do tworzenia video z odpowiednim hashtagiem, co buduje świadomość marki. Hashtagi marek są wyświetlane na stronie „Okryj” i oferują reklamodawcom zarówno zasięgi organiczne jak i sponsorowane. Podczas tworzenia wyzwań należy pamiętać, aby mieć jasno określony cel kampanii. Użytkownicy po kliknięciu w hashtag zostają przeniesieni na stronę docelowa TikToka lub do określonej przez nadawcę witryny czy aplikacji.
Ci, którym zależy na bardzo kreatywnej reklamie mogą użyć formatu Branded Effects. Jest ona dobrze znana użytkownikom Snapchata, którzy raz na jakiś czas mogli korzystać ze specjalnych filtrów lub efektów w swoich nagraniach. Za pomocą Branded Effects aplikacja pozwala na zaprojektowanie nowego szablonu, filtra AR, naklejki czy soczewki. Taki format jest aktywny przez 10 dni.
Pandemia SARS-CoV-2 sprawiła, że wzrosła popularność i liczba sklepów internetowych. Sprzedaż przeniosła się do internetu, a marki oferują różnorodne produkty w atrakcyjnych cenach o czym informują użytkowników wszechobecne reklamy w witrynach internetowych.
Niestety, tak jak szybko pojawiają się przed oczami użytkownika, tak samo szybko są zamykane. Są naczelnym wrogiem każdej osoby przed ekranem smartphona czy notebooka.
Coraz więcej twórców aplikacji i stron internetowych myśli, w jaki sposób przyciągnąć potencjalnych reklamodawców oraz sprawić, by reklamy były oglądane dłużej niż 3 sekundy.
Rolki, czyli mechanizm z TikToka, wprowadził już jakiś czas temu Instagram. Teraz pojawiły się one na Facebooku, a Mark Zuckerberg zapowiedział, że już niedługo tablica na tym popularnym portalu będzie opierała się w głównej mierze na krótkich filmikach. Oznacza to jedno – mimo że TikTok nie raz spotykał się z negatywnymi opiniami, to zrewolucjonizował podejście twórców do reklam i treści w internecie.
Źródła:
Eliaçık Eray, (2021), Najlepsze piosenki i trendy muzyczne na TikTok (2021),
Kargul Aleksandra i Manikowski Jędrzej, (2021), Reklamy na TikToku – wprowadzenie,
Majchrzyk Łukasz, (2021), Kim są polscy użytkownicy TikToka? Okazuje się, że to nie tylko nastolatkowie!,
Roszkowska Paulina, (2021), Przewodnik po TikTok Ads,
Szpecht Paweł, (2021), 1,5 mld użytkowników TikToka w 2022 roku? „To możliwe, serwis ma potencjał”,
Świech Michał, (2021), TikTok z trzema miliardami pobrań i rekordowymi przychodami,
Świerczewska Ewa, (2021), Reklama płatna na Tik Tok – 5 praktycznych wskazówek,
Wysocki Grzegorz, (2021), Reklama na TikToku – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć!,
Zawiślak Mateusz, (2021), Praktyczny poradnik jak stworzyć skuteczne video do kampanii performance wg Bartłomieja Foszer,